Model See-Think-Do-Care

Co to jest model SDTC (See-Think-Do-Care)?

Model SDTC, czyli See-Think-Do-Care to strategia marketingowa stworzona przez Avinasha Kaushika, polegająca na skoncentrowaniu się na potrzebach użytkownika. Koncepcja ta wypiera inny model, nazywany AIDA (skrót od Attention-Interest-Desire-Action), który opierał się bardziej na samej sprzedaży i produkcie niż na osobie kupującej.

W modelu SDTC zainteresowanie produktem dzieli się na 4 etapy (4 grupy odbiorców), odpowiednio do każdej litery występującej w nazwie:

 • See
  Grupa potencjalnych klientów. Osoby, które jeszcze nie podjęli decyzji o zakupie lub wręcz nie mają potrzeby nabycie określonego produktu, ale mimo to znajdują się w grupie docelowej.
 • Think
  Grupa osób, która określiła swoje zapotrzebowanie. W tym przypadku są to użytkownicy, którzy poszukują rozwiązania. Chociaż jeszcze nie zdecydowali się na zakup, zapoznają się z ofertami, przeglądają opinie i zwracają uwagę na konkretne produkty.
 • Do
  Zdeterminowani na zakup. Grupa osób, która na podstawie wcześniejszego researchu dokładnie wie co chce kupić. Na tym etapie użytkownicy bardziej są skoncentrowani na tym JAK kupić. Zwykle jest to miejsce, gdzie ten sam produkt zostanie nabyty najtaniej. Innymi wskaźnikami może być również czas dostawy, koszt przesyłki czy dodatki lub inne promocje, z których użytkownik może skorzystać.
 • Care
  Obsłużeni klienci, którzy mogą wystawić rekomendację i wejść w dalsze interakcję z produktami. Etap posprzedażowy to „dopieszczenie” klienta profesjonalną obsługą, zapytaniem czy produkt spełnia swoje funkcje, otoczenie opieką i zapewnieniem, że mimo zakupu wciąż jest ważny. Zadowolony klient z jednej strony jest w stanie wystawić pozytywną ocenę produktu i polecić sklep znajomym, z drugiej strony pozytywne wrażenie zakupowe zwiększa szanse na kolejne zakupy. Warto pamiętać, że sprzedaż nie kończy się na odbiorze towaru, lecz później wciąż „handlujemy” wizerunkiem.

Warto zapamiętać, że na każdym z tych etapów nasza marka powinna być obecna i dobrze widoczna dla klienta. Rozpoznawalność i konsekwentność wizerunku w całym procesie decyzyjno-sprzedażowym to podstawowy element dobrej strategii marketingowej.