Chociaż próżno szukać na stronach Google oficjalnej „check-listy” dotyczącej spełniania przez naszą stronę zasad reklamowania w sieci AdSense, to opierając się na udostępnionych regulaminach i własnej praktyce, możemy stworzyć prostą listę kontrolną, która pomoże nam zweryfikować czy nasza strona i treści nie łamią regulaminu Google Adsense, zwłaszcza, że ten nie jest do końca taki jasny.
- Przede wszystkim zawartość:
Czy strona zawiera wartościową, oryginalną zawartość? Czy jest ona odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych? Czy Twoja strona to kopia innych treści, albo teksty który zostały powierzchownie synonimizowane? Pamiętajmy, że obecna analiza botów giganta wyszukiwarek jest w stanie wykryć „tanie” plagiaty czy łańcuchy tekstu, które nie mają sensu. - Treści dla dorosłych:
Upewnij się, czy strona nie zawiera treści dla dorosłych, takich jak pornografia oraz treści o charakterze erotycznym. Tutaj granica jest dość subtelna, ponieważ automaty mogą dać ostrzeżenie np. w przypadku recenzji książki, w której będzie opis bardziej pikantniejszego romansu. - Niebezpieczna lub szkodliwa zawartość strony:
Treści dotyczące łamania prawa, nielegalnych działań, promocji narkotyków, hazardu czy wprost naruszające prawa autorskie to prosta droga do demonetyzacji. - Brak zawartości wprowadzającej w błąd:
Dość istotne, zarówno ze względu na UX jak i nieetyczne praktyki. Google jest bardzo wyczulone na wymuszanie klików czy wręcz celowe fałszowanie statystyk. - Dostępność:
Niby oczywiste, ale czasem warto sprawdzić czy nasza strona jest prawidłowo indeksowana, czy nie ma zablokowanych plików oraz czy serwer udostępnia wszystkie potrzebne elementy jako publiczne. Dotyczy to również konfiguracji DNS, wykorzystania SSL i prawidłowego skonfigurowania hostingu. - Dobrze zamieszczone reklamy:
Treści reklamowe nie mogą być rozrzucone gdzie popadnie. Ważne jest, aby nie wprowadzały w błąd, nie zasłaniały innych elementów (lub same były zasłaniane) oraz nie zmuszały do kliknięć żeby zobaczyć treść. - Zgodność z prawem:
RODO, polityka prywatności, akceptacja cookies, dane osobowe i przestrzeganie prawa. Formalności muszą być spełnione. - Nawigacja i UX:
Strona powinna być intuicyjna i łatwa w nawigacji. Na pewno nie można ukrywać reklam pod nawigacją czy sugerować, że reklama to przycisk do pobierania. Podobnie jest z reklamami udającymi treść i obrazy. Warto też pokusić się o sprawdzenie dostępności zgodnie z rekomendacjami WCAG. - Stosowanie technik spamerskich i botów:
Wszystko to, co generuje sztuczny ruch i zafałszowuje prawdziwie kliknięcia są niemili widziane. Google i tak się dowie. - Aktualizacje:
Zadbaj o to, aby strona była regularnie odświeżana i zamieszczany był nowy tekst. Przestarzałe informacje i rzadkie aktualizacje (lub wręcz miesiące jak nie lata bez publikacji) nie są atrakcyjne dla sieci reklamowych.